YK:n pääsihteeri viidennenkymmenennen naistenpäivän kynnyksellä: Tasa-arvoisten oikeuksien normalisoinnin sijasta normalisoidaan naisvihaa – naisten oikeuksiin on kohdistunut takaiskuja neljäsosassa maailman maista

Lahjoita maailman naisille ja tytöille
TIEDOTE: Kansainvälisenä naistenpäivänä YK:n tasa-arvojärjestö UN Women kehottaa jokaista meistä puolustamaan kaikkien naisten ja tyttöjen oikeuksia, vaikutusmahdollisuuksia ja tasa-arvoa.

Naisten ja tyttöjen oikeudet kohtaavat maailmanlaajuisesti ennennäkemättömiä ja kasvavia uhkia, jotka ulottuvat syrjinnän lisääntymisestä heikentyneeseen oikeussuojaan ja naisia tukevien ja suojelevien hankkeiden ja instituutioiden rahoituksen vähenemiseen.

UN Womenin uusi raportti ”Women’s Rights in Review 30 Years After Beijing” osoittaa, että vuonna 2024 lähes neljäsosa maailman hallituksista raportoi naisten oikeuksiin kohdistuvasta takaiskusta. Raportti julkaistaan juuri YK:n kansainvälisen naistenpäivän kynnyksellä, jota vietetään 8. maaliskuuta viidettäkymmenettä kertaa.

Merkittävästä edistyksestä huolimatta vain 87 maata on koskaan johtanut nainen, ja joka kymmenes minuutti nainen tai tyttö tapetaan kumppanin tai oman perheenjäsenen toimesta. Teknologia ja tekoäly levittävät haitallisia stereotypioita, ja digitaalinen sukupuolten välinen kuilu rajoittaa naisten mahdollisuuksia.

Viime vuosikymmenen aikana konflikteissa elävien naisten ja tyttöjen määrä on kasvanut maailmassa hälyttävät 50 prosenttia, ja naisten oikeuksien puolustajat kohtaavat päivittäin häirintää, henkilökohtaisia hyökkäyksiä ja jopa kuolemaa. Viimeaikaiset maailmanlaajuiset kriisit, kuten koronapandemia, ilmastokriisi ja elintarvikkeiden ja polttoaineiden hintojen nousu, vain lisäävät tilanteen vakavuutta.

”Kun naiset ja tytöt voivat paremmin, me kaikki menestymme. Silti naisten ihmisoikeuksia vastaan hyökätään maailmanlaajuisesti. Tasa-arvoisten oikeuksien normalisoinnin sijasta normalisoidaan naisvihaa. Yhdessä meidän on pidettävä lujasti kiinni siitä, että ihmisoikeudet ja tasa-arvo ovat todellisuutta kaikille naisille ja tytöille, kaikkialla”, sanoi YK:n pääsihteeri António Guterres.

”UN Women on sitoutunut varmistamaan, että kaikki naiset ja tytöt kaikkialla maailmassa voivat nauttia täysimääräisesti oikeuksistaan ja vapauksistaan”, vahvisti UN Womenin pääjohtaja Sima Bahous. ”Sukupuolten tasa-arvon ja naisten vaikutusvallan lisäämisen tiellä on monitahoisia haasteita, mutta me pysymme lujana ja etenemme eteenpäin kunnianhimoisesti ja päättäväisesti. Naiset ja tytöt vaativat muutosta – eivätkä he ansaitse vähempää.”

UN Women Suomen toiminnanjohtaja Jaana Hirsikangas uskoo myös, että suuntaa on mahdollista muuttaa. “On totta, että olemme todistaneet huolestuttavia kehityskulkuja tasa-arvoon ja naisten, tyttöjen ja vähemmistöjen oikeuksiin liittyen – mutta nyt jos koskaan meillä on mahdollisuus kääntää suuntaa. Se vaatii sitoutumista ja konkreettisia toimia. Suomessa marssitaan naistenpäivänä juuri näiden teemojen puolesta. Viestimme on vahva ja selkeä: tasa-arvon on liikuttava eteenpäin, ei taaksepäin.”

Vuonna 2025 on kulunut 30 vuotta siitä, kun Pekingin julistus ja toimintaohjelma, naisten oikeuksia koskeva visionäärisin suunnitelma, hyväksyttiin. Raportti “Women’s Rights in Review 30 Years After Beijing”, joka perustuu 159 hallituksen YK:n pääsihteerille antamiin tietoihin, osoittaa edistystä, joka on tunnustettava: vuodesta 1995 lähtien tyttöjen koulutuksessa on saavutettu merkittävää edistystä ja äitiyskuolleisuus on vähentynyt kolmanneksella. Naisten edustus parlamenteissa on yli kaksinkertaistunut, ja useissa maissa on poistettu syrjiviä lakeja. Vuosina 1995-2024 189 maassa ja alueella on toteutettu 1 531 lakiuudistusta.  Se osoittaa, että kun naisten oikeudet toteutuvat täysimääräisesti heidän kotimaissaan, perheet, yhteisöt ja taloudet kukoistavat.

Sukupuolten tasa-arvon saavuttaminen ja kestävän kehityksen Agenda 2030:n tavoitteiden saavuttaminen edellyttää kuitenkin vielä merkittäviä ponnisteluja. Siksi tämänpäiväisessä raportissa esitetään myös uusi Peking+30-toimintaohjelma, joka on rohkea suunnitelma keskeneräisten asioiden loppuunsaattamiseksi keskittymällä seuraaviin asioihin:

  1. Digitaalinen vallankumous kaikille naisille ja tytöille: Meidän on varmistettava yhtäläiset mahdollisuudet käyttää teknologiaa, annettava naisille ja tytöille valmiudet johtaa tekoälyn ja digitaalisen innovoinnin alalla ja taattava heidän turvallisuutensa ja yksityisyytensä verkossa.
  2. Köyhyyden poistaminen: Investoinnit kattavaan sosiaaliturvaan, yleiseen terveydenhuoltoon, koulutukseen ja vankkoihin hoitopalveluihin ovat välttämättömiä, jotta naiset ja tytöt voivat menestyä, ja niillä voidaan luoda miljoonia vihreitä ja ihmisarvoisia työpaikkoja.
  3. Sukupuolittuneen väkivallan lopettaminen: Maiden on hyväksyttävä ja pantava täytäntöön lainsäädäntöä naisiin ja tyttöihin kohdistuvan väkivallan lopettamiseksi kaikissa muodoissaan, ja niihin on liitettävä hyvin resursoituja suunnitelmia, joihin sisältyy tuki yhteisölähtöisille järjestöille, jotka toimivat etulinjassa vastatoimissa ja ennaltaehkäisyssä.
  4. Täysi ja yhtäläinen päätöksentekovalta: Väliaikaiset erityistoimenpiteet, kuten sukupuolikiintiöt, ovat osoittautuneet tehokkaiksi naisten osallistumisen nopeassa lisäämisessä.
  5. Rauha ja turvallisuus: Naisia, rauhaa ja turvallisuutta koskevien kansallisten suunnitelmien täysimääräinen rahoittaminen ja sukupuoleen perustuva humanitaarinen apu ovat olennaisen tärkeitä. Eturintamassa toimivien naisjärjestöjen, jotka niin usein ovat ensimmäisiä kriiseihin reagoivia tahoja, on saatava kohdennettua ja jatkuvaa rahoitusta kestävän rauhan rakentamiseksi.
  6. Ilmasto-oikeudenmukaisuus: Meidän on asetettava naisten ja tyttöjen oikeudet etusijalle ilmastonmuutokseen sopeutumisessa, keskitettävä heidän johtajuutensa ja osaamisensa, ja varmistettava, että he hyötyvät uusista vihreistä työpaikoista.

Näissä kuudessa toimessa nuorten naisten ja tyttöjen asettaminen ponnistelujemme ytimeen on paras tapa taata menestys sekä tänään että huomenna. Näillä toimilla on mahdollista saada aikaan edistystä naisten oikeuksien suhteen ja kiriä aikataulu kiinni vuoteen 2030 mennessä.

Peking+30-juhlallisuudet ja tuleva naisten asemaa käsittelevä komissio (CSW69) ovat merkittäviä tilaisuuksia sisällyttää tämä toimintaohjelma kansallisiin toimiin, alueellisiin strategioihin ja maailmanlaajuisiin sopimuksiin.

Naisten ja tyttöjen kannalta käänteentekevänä vuonna, joka on myös vuosi täynnä vastaiskuja ja kriisejä, meidän on edistettävä naisten oikeuksia ja luotava maailma, jossa kaikilla naisilla ja tytöillä on yhtäläiset oikeudet ja mahdollisuudet. Voimme olla ensimmäinen sukupolvi, joka voi elää tasa-arvoisessa maailmassa.

Artikkelikuva: Ryan Brown/UN Women