Elokuun 2021 jälkeen kaikki muuttui Afganistanin naisille — Babunan tarina: “Olen huolissani kylän tytöistä ja itsestäni – pyydän, auttakaa meitä.”

Auta Afganistanin tyttöjä ja naisia

Elokuun 2021 jälkeen kaikki muuttui Afganistanin naisille ja tytöille. Tämä tarina on osa “After August” -hanketta, joka on kokoelma tarinoita, jotka dokumentoivat afgaanisten naisten elämää elokuun 2021 jälkeen Talibanin otettua vallan Afganistanissa.  Tässä artikkelissa nimiä, sijainteja ja tapahtumien kulkua on muutettu afgaaninaisten ja -tyttöjen turvallisuuden takaamiseksi.

Babunan tarina

“Nimeni on Babuna. Olin opettaja Panjwaissa. Kun Taliban tuli, he potkaisivat minut pois ja sulkivat koulumme. He kysyivät minulta ‘Missä on mahramisi?’ ‘Miksi lähdet talosta ilman hijabia?’ He sulkivat koulumme näillä tekosyillä. Olimme hyvin pettyneitä.

Jouduin jäämään kotiin pelkäksi kotirouvaksi. Keskustelimme muiden kylissä asuvien naisten kanssa naisopiskelijoista. Perustimme kotikoulun. Nyt minulla on 25 oppilasta kotikoulussani, ja opetan heitä eri luokissa. Eräs oppilaistani, Nahid, teki itsemurhan, koska hänet erotettiin julkisesta koulusta. Olin murtunut. En halua, että kylämme tytöt jäävät lukutaidottomiksi.

Minulla on oma tytär, ja tunnen myötätuntoa muiden tyttöjen puolesta. Rakensimme koulun tyttärelleni ja kylän tytöille, jotta he eivät lopettaisi opiskelua. Kun oppitunti päättyy, viemme oppilaani ulos koulusta pienissä ryhmissä, jotta Taliban ei saa tietää koulun olemassaolosta.

Vietän päiväni epätoivoisena, ilman työtä tai palkkaa. Mieheni on myös opettaja, mutta hänen niukka tulonsa ei riitä elinkustannuksiimme. Koulujemme rehtori sanoi: ‘Miksi tulet kouluun? Miehesi maksaa leipäsi ja veden.’ Mutta emme voi elää tällä tulolla.

Taloudellinen tilanteemme on erittäin huono. Turvallisuustilanteen vuoksi kylän tytöt ja minä olemme hyvin huolissamme.

Taliban sanoo, ettei naisilla ole oikeutta poistua kotoaan. Käydä koulussa, hoitaa velvollisuuksiaan, tehdä työtä. Taliban sanoo, että naisten pitäisi tehdä kotitöitä ja kasvattaa lapsia. Siksi olen hyvin surullinen. Miksi naisilla ei olisi oikeutta käydä koulua? Miksi naisilla ei olisi oikeutta työskennellä?

Taliban sanoo, ettet saa tehdä töitä. Pysy kotona ja hoida kotitöitä. Mutta mieheni tulo on liian pieni. Halusin tehdä töitä, ansaita rahaa ja kasvattaa lapsiamme.

Siksi perustimme kotikoulun, poissa kaikkien silmistä. Talibanin tultua taloudellinen tilanteemme on heikentynyt. Opetan tyttöjä eri aikoina, jotta he eivät tajuaisi, että kyseessä on kotikoulu. Keskustelimme kylän naisten kanssa, ja he kaikki tekevät yhteistyötä meidän kanssamme. He sanoivat, että kun hetki on sopiva, he lähettäisivät tyttärensä oppimaan.

Olen hyvin huolissani oppilaitteni turvallisuudesta. Olen huolissani kylän tytöistä ja itsestäni. Pyydämme teiltä apua.

Tällä hetkellä meillä on satoja ongelmia. Taliban on sanonut, ettemme saa mennä markkinoille yksin. Lähde talosta vain miehen tai mahramin kanssa. Vaikka Panjwain kesä on kuuma, he ovat käskeneet meitä pukeutumaan burkaan, hijabiin ja chadoriin. Tässä kuumassa säässä näitä hijabeja ei voi sietää. Ne polttavat ihmisen. He sanovat, että mene ulos miehesi tai mahramin kanssa.

Olen yksin kotona. Minulle ei anneta lupaa tehdä ostoksia. Talibanin saavuttua naisten elämään on asetettu monia rajoituksia. Nykytilanne on sietämätön. Minulla ei ole toivoa Afganistanista ja sen tulevaisuudesta. En voi edes päästä pois Afganistanista.

Elämä täällä on hyvin katkeraa; tunnen, että kuolema olisi parempi.”

Elokuun 2021 jälkeen kaikki muuttui Afganistanin naisille ja tytöille. After August on UN Women Afganistanin, Zan Timesin, Limbon ja itsenäisten tarinankertojien yhteistyöhanke. Näiden tarinoiden sisältö ei välttämättä edusta Yhdistyneiden Kansakuntien tai niihin liittyvien järjestöjen näkemyksiä.

Artikkelikuva: Sayed Habib Bidell/UN Women. Kuvan naiset eivät liity tarinaan.

Lue Babunan tarina englanniksi täällä.