Lahjoittajien avulla UN Women tukee paikallisia naisjärjestöjä Ukrainassa

Lahjoita naisille perheineen turvaa, toivoa ja tukea pitkän painajaisen keskelle

Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa on kestänyt jo kolme vuotta. Yli 1,7 miljoonaa naista ja tyttöä on joutunut pakenemaan kodeistaan ja lähes 6,7 miljoonaa naista tarvitsee humanitaarista apua. Lisääntyneen väkivallan lisäksi sodalla on ollut vakavia taloudellisia seurauksia naisille, jotka ovat joutuneet jättämään työnsä. 

Lahjoittajien avulla UN Women tukee Ukrainassa paikallisia naisjärjestöjä heidän ponnisteluissaan tarjota naisille humanitaarista, taloudellista ja oikeudellista apua pitkittyneen sodan keskellä. Paikallisilla toimijoilla on maassa hyvät verkostot, vahva historia ja tietoa naisten ja tyttöjen tarpeista sodan keskellä.

 

Halyna Kharlamova johtaa vain muutaman kilometrin päässä rintamalinjasta järjestöä, joka tarjoaa humanitaarista apua erityisesti vammaisille naisille ja vanhuksille. UN Womenin tuella on toimitettu jo yli 100 000 avustuspakettia, jotka sisältävät mm. elintarvikkeita, lääkkeitä ja lämpimiä vaatteita.

 

 

Ljubov Pravdina tukee työssään kodeistaan paenneiden naisten johtajuustaitoja. Yli 3 500 naista on saanut apua: naiset ovat integroituneet uusiin yhteisöihin ja moni on nyt halukas perustamaan oman yrityksen tai ottamaan johtotehtäviä yhteisössään. ”Tämä sota on tilaisuus muuttaa käsityksiä naisten johtajuudesta.”

 

 

Ljudmijla Huseynova työskentelee konflikteissa seksuaalista väkivaltaa kokeneiden naisten kanssa tarjotakseen heille oikeusapua ja psykologista neuvontaa. ”Teen kaikkeni auttaakseni näitä naisia. En voi unohtaa heidän kyyneleitään. Näillä naisilla on nimet. Näillä naisilla on kasvot.”

 

 

 

Lue alkuperäinen artikkeli.

Pääkuva: UN Women/Aurel Obreja

Pienet kuvat ylhäältä alas: UN Women/Anton Borysiuk, Courtesy JurFem, New Ukranian Narratives/Avramenko Kyrylo