UN Women torjuu lapsiavioliittoja Pakistanissa

Edistä tyttöjen oikeuksia ja ehkäise lapsiavioliittoja

Pakistanissa yksi kuudesta tytöstä naitetaan lapsena. Maassa on tällä hetkellä lähes 19 miljoonaa lapsimorsianta. Lapsiavioliitot vievät tytöiltä mahdollisuuden koulutukseen ja vapauteen sekä tuovat valtavia riskejä, kuten hyväksikäyttöä ja synnytyskomplikaatioita.

Tämä haitallinen perinne muovasi aiemmin myös pakistanilaisen Yasminin ja hänen kolmen tyttärensä elämää. Tytöt unelmoivat koulunkäynnistä sekä luku- ja kirjoitustaidon oppimisesta, mutta auttoivat päivät äitiään kotitöissä. Unelmat koulusta katkesivat lopullisesti, kun vanhemmat tyttäret täyttivät 14 ja 15 vuotta. Heitä odotti perinteiden edellyttämä järjestetty avioliitto.

”Yritin lohduttaa heitä”, sanoi Yasmin, joka myös meni aikanaan nuorena naimisiin. ”Kerroin heille, että he sopeutuisivat ja pärjäisivät. Mutta syvällä sisimmässäni tiesin, etteivät he olleet valmiita. Yksikään tytär tai äiti ei ole koskaan valmis tällaiseen elämään.”

Avioliittoiltanaan toinen tyttäristä tuli kotiinsa vapisten ja kieltäytyi palaamasta miehensä taloon. Yasmin muistaa nyyhkytyksen, kun hän pyysi tytärtään palaamaan miehensä luo. Nähdessään tyttärensä silmissä pelon ja surun hän kuitenkin epäröi.

Sittemmin Yasmin osallistui UN Womenin järjestämään tiedotustilaisuuteen lapsiavioliittojen haitallisista vaikutuksista. Hän päätti, että nuorin tytär ei menisi naimisiin ennen 18 vuoden ikää. ”En voinut muuttaa menneisyyttä, mutta voisin muuttaa tulevaisuutta”, Yasmin kertoi. Päätös oli vastoin perinteitä, joiden mukaan hän oli elänyt, ja se pani muutoksen liikkeelle heidän pienessä yhteisössään.

Yasminin perheen lisäksi UN Women on tavoittanut työllään yli 1700 kyläläistä ja yhä useammat tytöt, jotka aiemmin pidettiin kotona, ovat päässeet kouluun.

Lämmin kiitos hyväsydämisille lahjoittajillemme, jotka mahdollistatte työn lapsiavioliittojen torjumiseksi.

 

*Nimet muutettu yksityisyyden suojelemiseksi.

Lue alkuperäinen artikkeli.

Kuva: UN Women. Kuvassa Yasmin, hänen tyttärensä sekä tyttärentyttärensä tekemässä kotitöitä.